کویکی، طرحی برای شکستن مرزهای جهان دیجیتال

 

 

مطلب تازه ام در وب سایت آموختنی و خواندنی مرکز آموزش و پژوهش همشهری در مورد کویکی است:  

 

در ماه گذشته ميلادي كنفرانس شكستن مرزهاي فناوري در سانفرانسيسکوي آمريکا برگزار شد. اين كنفرانس درباره ايده هاي برتري است كه مرزهاي امروز فناوري را در مي نوردند و به خلق جهاني متفاوت كمك مي كنند. در اين كنفرانس به بهترين ايده بكر و مرزشكن جايزه اهدا مي شود.

در كنفرانس اخير كه كمتر از يك ماه پيش برگزار شد، ايده «كويكي» برنده شد و كاپ مرزشكني فناوري به مبدع جوان آن يعني دوگ ايبروس تعلق گرفت. البته او تنها نيست و گروه آنها «گروه ۷ » نام دارد كه جايزه ۵۰ هزار دلاري اين مسابقه بزرگ ايده هاي برتر را بردند. آنها يك گروه جوان خلاق در فناوري هاي جديد هستند. براي مثال يكي از دوستان و همكاران وي، لوئيس مونير مبدع موتور جستجوي آلتا ويستا است. 

 

«كويكي» چيست؟

در فيلم ها و داستان هاي علمي تخيلي ديده ايد كه مثلاً كسي چيزي را مي گويد و بعد در مقابلش تصاوير آن را مي بيند و صداي راوي را مي شنود كه در مورد آن تصاوير توضيح مي دهد. كويكي تحقق همين رويا است. در واقع، مرز تازه اي براي ويكي است. امروز شما يا استفاده از ويكي، اصطلاحي را جستجو مي كند و آخرين متون اديت شده در آن مورد را مي خوانيد. در وب نيز شما اصطلاحي را سرچ مي كنيد و يافته هاي متني و يا عكسي را دريافت مي كنيد. با سرويس كويكي، شما اصطلاحي را جستجو مي كنيد و اين نرم افزار تصاوير مربوط به آن را به اضافه فايل هاي صوتي ـ كه درواقع روايتگر آن تصاوير هستند ـ به صورت ادغام شده و هماهنگ، ارائه مي دهد. با اين نرم افزار به جاي متن در ويکي، کاربر ويديو، صدا و عکس را با هم خواهد داشت. 

 

ادامه مطلب در همشهری آموزش

 

  

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *