بهترین های اقتصاد جهان

مجمع جهاني اقتصاد گزارش ۲۰۰۹-۲۰۰۸ خود در مورد رتبه‌بندي رقابتي‌ترين كشورهاي جهان را منتشر كرد. بر اساس اين گزارش ايالات متحده آمريكا در صدر اين رتبه‌بندي جاي گرفته و سوئيس در جايگاه دوم. پس از اين دو كشور، به ترتيب كشورهاي دانمارك، سوئد و سنگاپور رقابتي‌ترين اقتصادهاي جهان را به خود اختصاص داده‌اند.
 اقتصادهای اروپايي ده رتبه نخست را در ميان رقابتي‌ترين اقتصادهاي جهان كسب كرده‌اند، طوري كه پس از كشور آسيايي سنگاپور به ترتيب فنلاند، آلمان و هلند جاي گرفته‌اند. اقتصاد انگلستان در شرايطي كه هنوز هم بسيار رقابتي است، سه پله سقوط كرده و از گروه ده اقتصاد رقابتي جهان خارج شده است.
علت اصلي اين مساله تضعيف بازارهاي مالي انگلستان بوده است. جمهوري خلق چين همچنان در ميان اقتصادهاي بزرگ نوظهور پيشگام است. امسال نيز اقتصاد اين كشور چهار پله نسبت به رتبه‌بندي پيشين ترقي كرده و در زمره ۳۰ اقتصاد رقابتي جهان جاي گرفته است.
تعدادي از كشورهاي خاورميانه و منطقه آفريقاي شمالي
در نيمه نخست فهرست رتبه‌بندي‌ها قرار گرفته‌اند كه در صدر آنها اسرائیل است و پس از آن به ترتيب قطر، عربستان سعودي، امارات متحده عربي، كويت و تونس جاي دارند. كشورهاي حوزه خليج‌فارس نسبت به سال گذشته بهبود چشمگيري را نشان داده‌اند.
خاوير سالايي مارتين، استاد اقتصاد دانشگاه كلمبياي ايالات متحده و يكي از نويسندگان اين گزارش مي‌گويد: «افزايش قيمت‌هاي غذا و انرژي، بحران مالي بين‌المللي و ركود اقتصاد مرتبط با آن در كشورهاي عمده جهان سياست‌گذاران را با چالش‌هاي جديد مديريت اقتصاد مواجه ساخته است. بي‌ثباتي‌هاي اقتصادي امروز اهميت فضاي اقتصادي حامي رقابت‌پذيري را تحت‌الشعاع قرار داده است در حالي كه چنين فضايي مي‌تواند به اقتصادها كمك كند تا با اينگونه شوك‌ها مقابله كنند و اطمينان حاصل كنند كه عملكرد قدرتمند اقتصاد به آينده نيز منتقل مي‌شود».
برای این رتبه بندی ۱۲ معيار از جمله اقتصاد كلان موسسات مالي و بانكي، زير ساخت‌ها، آموزش، بهداشت و … مورد بررسي قرار گرفته است.   
به دلیل مشکل فنی وبلاگم که باعث پریدن برخی از پستها می شود از لینک دادن صرف نظر می کنم. به نظر شما چرا تا لینک می دهم پیام ارور می دهد و دو روز بعد پستم می پرد؟؟ مثل همین سیرت۲ یا …

ارسال شده در دسته‌بندی نشدهبرچسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *