معناهاي تازه در عصر شبكه ها

تاثير شبكه هاي اجتماعي بر كاركردهاي اجتماعي صنعت خبرنگاري يكي از حوزه هاي مطالعاتي جذاب است. در بررسي ها و اظهار نظرهاي انجام شده در اين حوزه بسيار به مفهوم «شبكه» بر مي خوريم مثل خبرنگاري شبكه اي، مدل شبكه اي سازمان ها، الگوهاي شبكه اي روابط كاري، دروازه باني خبري در عصر شبكه ها كه برخي از آن تعبير به «صلح باني» هم كرده اند و … اما اين معناها به دلايلي متاسفانه كمتر وارد مطالعات رسانه اي ما شده است.   
آقاي شاقاسمي در «همشهري آموزش» با نگاهي به كتاب «قدرت ارتباطات» كاستلز «چهار شکل قدرت در شبکه ها» را مطرح كرده است.

«۱) قدرت شبکه بندی. قدرت شبکه بندی قدرتی است تعیین می کند چه کسی و چه چیزی در شبکه وارد شود. برنامه ریزان از طریق کردارهای دروازه بانی می توانند به یک فرد، یک رسانه یا یک پیام اجازه دهند که به یک شبکه وارد شود یا نه. یکی از مهم ترین ادعاهای کاستلز در این کتاب پیدایش آن چیزی است که اصطلاحا خود-ارتباط جمعی نامیده است و به معنی استفاده از رسانه های نوین برای پیام های خصوصی است که از آن طریق توده ها می توانند در کنار ارتباطات سنتی به یکدیگر دسترسی پیدا کنند، و این باعث شده که ظرفیت دروازه بانی برنامه ریزان تضعیف شود.
۲) قدرت شبکه ای. قدرت شبکه ای قدرت پروتکل های ارتباطات شبکه ای است. ابداعی که بیش از همه چیز اینترنت را تحت تاثیر قرارداد، پروتکل ارتباطی یا تی سی پی/آی پی بود. برای برقراری ارتباط میان رایانه ها و سیستم هایی که با هم تفاوت بسیار دارند، و برای اتصال شبکه های بسیاری که معماری و ویژگی های متفاوت دارند، نیاز به وجود پروتکل داریم.
۳) قدرت شبکه ای شده. قدرت شبکه ای شده به معنی تسلط گره های خاصی بر سایر گره ها در شبکه است. این در واقع قدرت مدیریتی، برجسته سازانه، وابسته به سردبیری و قدرت تصمیم سازانه در سازمان هایی است که شبکه دارند.
۴) قدرت شبکه ساز. قدرت شبکه ساز به معنی ظرفیت ایجاد و برنامه ریزی یک شبکه چند رسانه ای یا ارتباط جمعی سنتی است. شرکت های رسانه ای چه خصوصی و چه دولتی باشند، دارای قدرت شبکه سازی هستند. در تحلیل کاستلز این نوع قدرت مهم ترین شکل قدرت است. این بدان معناست که انتقال دهندگان و برنامه ریزان، صاحبان قدرت در جامعه شبکه ای هستند. البته برنامه ریزی مجدد به وسیله خود-ارتباط جمعی می تواند این وضعیت را به چالش بکشد.»

متن كامل

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *