وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری

نویسنده: محمود سلطان آبادی
ویراستار: امید جهانشاهی
ناشر: انتشارات ثانیه
وبلاگ نویسی به مثابه روزنامه نگاری دغدغه اصلی کتاب «وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری» است. چیزی که در واقع روزنامه نگاری در جهان امروز است. امروز حرفه روزنامه نگاری متاثر از رسانه ای اجتماعی و به خصوص وبلاگ نویسی است. هم از جهت گرداوری و هم از جهت توزیع خبر، رسانه های اجتماعی وارد عرصه ژورنالیسم شده اند. دانشجوی امروز روزنامه نگاری اگر رسانه های جدید و نسبتش با روزنامه نگاری را نشناسد، روزنامه نگاری را نشناخته است.
از این منظر کتاب «وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری» یکی از اولین و بهترین کتاب هایی است که در حوزه روزنامه نگاری نوشته شده است. محمود سلطان آبادی روزنامه نگاری نسل ما را نوشته است.
از یکی از اساتید معتبر ژورنالیسم خوانده بودم که پایه ای ترین ابزاری که دانشجویان ژورنالیسم باید بیاموزند وردپرس است برای وبلاگ نویسی، توئیتر برای مدام اپدیت شدن و فیس بوک برای ارسال مقالات، دلیشز برای بوک مارکینگ و فلیکر برای عکس ها و تصاویر و یوتیوب برای ویدیوها.
محمود عزیز برای این کتاب سنگ تمام گذاشته بود و منبعی نبود که ندیده باشد. وقتی اثر را به من داد برای ویراستاری قطور تر بود. اما مقداری از مطالب ویرایش و حذف شد و باعث شد کار نغزتر و اساسی تر بشود. حاصل کار چکیده ای است که نه تنها برای دانشجویان روزنامه نگاری نکته آموز است بلکه نگاه روزنامه نگاران پر سابقه را با عرصه های تازه ای از این حرفه آشنا می کند که بی تردید توانش حرفه ای آنها را ارتقا می دهد. همچنین عموم وبلاگ نویسان با مطالعه دقیق این کتاب می توانند نسبت به ماهیت و اهمیت وبلاگ نویسی شان شناخت عمیقی پیدا کنند.
درباره کتاب ـ معرفی فصل ها
درباره کتاب ـ دکتر توکلی

یک دیدگاه برای “وبلاگ نویسی و روزنامه نگاری

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *