وبلاگ و رسانه نگاري

وبلاگها امروزه به تعبير دكتر شكرخواه به اكوسيستم روزنامه نگاري پيوسته اند و به روشني در روزنامه نگاري موثرند. البته روزنامه نگاري چون با كار در رسانه پرينت پيوند خورده ديگر به روشني منظور را نمي رساند. به هرحال وبلاگها صورت بندي جديدي به مرزهاي روزنامه نگاري يا به عبارت درست تر رسانه نگاري داده اند.
ربكا مك كينون استاديار مركز مطالعات رسانه و روزنامه‌نگاري توضيح مي دهد كه در سال ۲۰۰۵ وبلاگهاي زيادي بر روي كشور چين متمركز بودند و به نظر مي رسيد كه بر پوشش رسانه اي بين المللي اخبار در مورد كشور چين تاثير گذارند. بسياري از بلاگرها احساس مي كنند كه فضاي وبلاگ اينقدر معتبر نيست كه بر كار روزنامه‌نگاران حرفه اي اين حوزه تاثير بگذارد.
بر اساس اين فرضيه تحقيقي به روش پيمايش انجام داد و طي آن روزنامه‌نگاراني كه اخبار كشور چين را پوشش مي دهند را مورد بررسي قرار داد كه آيا وبلاگ پوشش خبري و دروازه باني شان تاثير مي گذارد.۷۰ روزنامه‌نگار از ميان ۴۰۰ خبرنگار خارجي كه به طور رسمي در پوشش اخبار مربوط به كشور چين معتبر و متخصص هستند از سازمان‌هاي خبري مختلف در آمريكا، بريتانيا، قطر، سنگاپور، روسيه، ايتاليا، آلمان، فرانسه، هنگ كنگ و چند كشور ديگر اين پرسشنامه را پر كردند. پس از آن، ايشان هم مثل من كه علاوه بر پيمايش از روش گروه هاي كانوني هم در پايان نامه ام استفاده كرده ام !!!! از اين روش استفاده كرد و  ارتباط خبرنگاراني كه به طور حرفه اي و اختصاصي، اخبار چين را در رسانه هاي بين المللي پوشش مي دادند با وبلاگها را مورد بحث و بررسي قرار داد.  
خلاصه اش اين است كه در پاسخ به اين سوال كه براي پوشش اخبار چين غير از اخبار رسمي خبرگزاري ها، آيا شماي خبرنگار وبلاگهايي كه توسط چينيان يا در مورد آنها نوشته مي شود را هم مي خوانيد، ۹۰ درصد پاسخ مثبت دادند. در نتايج اين تحقيق آمده است كه اكثر پاسخگويان وبلاگها را براي پيدا كردن ايده هاي گزارشهاي خبري مفيد مي دانند. در واقع آنها وبلاگها را موثرتر از رسانه هايي همچون بی بی سی و سی ان ان دانسته‌اند. در نتايج اين تحقيق به روشني تصريح شده است كه وبلاگها بر انتخاب و نحوه پوشش اخبار چين تاثير گذارند.
براي اطلاعات بيشتر به اينجا مراجعه كنيد.

ارسال شده در دسته‌بندی نشدهبرچسب

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *