تسهيل گري در برابر دروازه باني خبر

«تسهيل گري در برابر دروازه باني خبر» عنوان مطلب جديد من در وب سايت «مدرسه همشهري» است كه به تاثيرات شبكه هاي اجتماعي به معنا و كاركرد كلاسيك دروازه باني در خبرنگاري مي پردازد:

«از آن زمان که خبر وجود داشته است و صنعت خبر با گزت ها و نشریات ابتدایی شکل گرفته است، دروازه بانی خبر نیز به عنوان یکی از وظایف اصلی در حرفه خبرنگاری وجود داشته است. اگرچه در تاریخ تحقیقات روزنامه‌نگاری، نخسین بار دیوید وایت و کرت لوین {۱} بودند که بر پایه تحقیقاتشان آن‌را در قامت یک نظریه صورت بندی علمی کردند و در ادبیات ارتباطات ثبت نمودند.
مفهوم دروازه بانی خبر که می توان آن‌را از جمله ستون های حرفه خبرنگاری توصیف کرد، آن‌گونه که روزنامه‌نگاران روزنامه‌ها و دانشجویان روزنامه‌نگاری می شناسند، در واقع متعلق به کار خبری در رسانه‌های سنتی و کلاسیک یا همان روزنامه‌ها و رادیو و تلویزیون است. رسانه‌هایی که در آنها مخاطب گیرنده و مصرف کننده پیامی است که خبرنگاران رسانه برای او ارسال کرده اند. رسانه هایی که طبیعت کارشان از بالا به پایین {۲} و به اصطلاح از یکی به همه {۳} است.
اما گسترش و دامن‌گیری جهانی رسانه‌های اجتماعی باعث شده است تا مجموعه تحقیقات و مطالعات اخیر بر صنعت خبر و اصول حرفه خبرنگاری، چشم انداز در حال ظهوری از این صنعت متحول و نو شونده ترسیم نماید…

ادامه مطلب

4 دیدگاه برای “تسهيل گري در برابر دروازه باني خبر

 1. با سلام
  من با نظر شما مخالفم.چون اولا خبرگزاری ها ،سایتهای خبری ،روزنامه ها و صداوسیما هنوز اعتبار خود را از نظر صحت و سقم خبر و تحلیل و تفسیر حفظ کرده اند(چه در غرب و چه در جامعه ی ما) و هنوز هم این رسانه ها افکار عمومی را شکل میدهند .
  ثانیا به نظر من همان محتواهای شیکه ها اجتماعی نیز توسط مدیران آنها وکسانی که اخبار را تولید و منتشر میکنند قبل از انتشار دروازه بانی میشه.
  به نظر من هم اکنون مدل دروازه بانی “وستلی و مک لین” بیشتر جواب بدهد.
  ثالثا این نظر شما نیاز به تحقیق بیشتری دارد
  (ممنون میشم اگر جواب میدهد از طریق وبلاگ حقیر مطلعم بفرمائید)
  با تشکر

 2. سلام خانم پور معصوم. بله هنوز زود است. به خاطر همین عنوانش را گذاشته ام نگاهی به چشم انداز در حال ظهور صنعت خبر. یعنی مربوط به چشم انداز است و نه امروز.
  ممنون اقای دخو. نظرتان را در وب سایت همشهری خواندم و در حد وسع خود انجام وظیفه کردم و پاسخی نوشتم. موفق باشید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *