انتشار یک تالیف و یک ترجمه در حوزه روزنامه نگاری

انتشارات ثانیه در ابتکاری جالب هفت کتاب در قالب مجموعه کتابهای نقطه منتشر کرده است که گونه ها و مفاهیم جدید روزنامه نگاری را در بر می گیرند: روزنامه نگاری آنلاین، شبکه ای، موبایلی، چند رسانه ای، شهروندی، ویکی و جایگزین؛ که کتاب اخیر یعنی روزنامه نگاری جایگزین گرداوری و تالیف بنده است.
در این کتاب کوچک کوشیدم مفهوم، دیرینه و کارکردهای روزنامه نگاری جایگزین را همراه با مثال توضیح دهم. آنچه در این کتاب آمده لب لباب روزنامه نگاری جایگزین است روزنامه نگاران و اصحاب رسانه ها که فرصت مطالعه کتاب های حجیم را ندارند، می توانند به صورت فشرده با این مفهوم تازه آشنا شوند. پرداختن به مفاهیم و گونه های متنوع تازه روزنامه نگاری با رعایت ایجاز و بیان اهم موضوعات، خصوصیت مجموعه کتابهای کوچک نقطه به شمار می رود. حداقل من کوشیدم در روزنامه نگاری جایگزین آن را رعایت کنم.
آموزش روزنامه نگاری منحصر به آموزش فنون کار خبری نیست، بلکه آموزش ادبیات نظری و مفاهیم نوظهور هم هست. امیدوارم نه تنها دانشجویان روزنامه نگاری بلکه روزنامه نگاران و اصحاب رسانه ها از این مجموعه کتاب ها استفاده کنند چرا که حتی کسانی که می خواهند در عرصه رسانه های جدید صرفاً کار عملی کنند باید با این مفاهیم تازه آشنا شوند تا مختصات این فضا را بدانند.

همچنین کتاب گفتارهایی در روزنامه نگاری شهروندی ترجمه بنده و دوست عزیزم محمود سلطان آبادی از سوی انتشارات همشهری منتشر شد. این کتاب مجموعه ای از بهترین مقالات اساتید برجسته ای همچون مارک دیوز، کریس آتون و … در حوزه روزنامه نگاری شهروندی است که می تواند برای دانشجویان و محققینی که می خواهند در این حوزه کار کنند ادبیات نظری خوبی باشد. این مقالات به تاریخ، ماهیت و نسبت آن با دیگر گونه ها و نیز دموکراسی می پردازند. امیدوارم اهل نظر و فن روزنامه نگاری از دیدگاهها و نظریات اساتید بزرگی مثل دیوز، گلاسر، آتون و … استفاده کنند.

مجموعه کتاب های نقطه _ خبرگزاری کتاب
تصویر جلد روزنامه نگاری جایگزین

گفتارهایی در روزنامه نگاری شهروندی _ همشهری
گفتارهایی در روزنامه نگاری شهروندی _ خبرگزاری کتاب

یک دیدگاه برای “انتشار یک تالیف و یک ترجمه در حوزه روزنامه نگاری

  1. شكرگزاري به درگاه خداي مهربان نه تنها از ديدگاه اعتقادي قابل تحسين است بلكه از نظر علمي نيز اثبات شده كه انسان‌هاي شاكر، زندگي آرام و موفقي دارند؛ چرا كه انسان جذب كننده بيشترين و شايع‌ترين افكار خويش است و اگر به زيبايي‌ها و نعمت‌هاي اطرافش بينديشد،‌ نعمت‌هاي بيشتري را جذب خود مي‌نمايد؛ پس با شكرگزاري‌ به درگاه خداي مهربان و تفكر درباره داشته‌هاي خود، موجي از نعمت‌ها و بركات را به زندگي خود هديه نماييم.[گل]

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *