اولین نشست از سری نشست های ثبت تاریخ شفاهی روزنامه نگاری ایران برگزار شد

19700104_182152

دیروز وقتی خبر این نشست را در گوگل پلاس دیدم هیجان زده شدم: ساعت ۴ در کتابخانه ملی، بهروز بهزادی این روزنامه نگار پیشکسوت قرار است از خاطرات روزنامه نگاریش بگوید.
نیک می دانستم که از این مرور خاطرات درس های زیادی می توان آموخت. در  این نشست از هیجان ها و مخاطرات روزنامه نگاری حوادث، دشواری های اطلاع رسانی در دهه های گذشته، اهمیت گرافیک و … یاد گرفتم. از جمله اینکه جناب بهزادی فرمودند سردبیر لازم است در کنار دیگر چیزها، دو چیز بلد باشد یکی اینکه زبان {انگلیسی} بلد باشد و دوم اینکه با گرافیک آشنا باشد. می گفتند من در مورد صفحه بندی صفحه یک با صفحه بند صحبت می کردم و نظر داشتم و گاهی متناسب با گرافیکی که به نظرم خوب بوده، تیتر را هم تغییر می دادم و تعداد کلماتش را کم و زیاد می کردم. ایشان از خاطراتشان در روزنامه های اطلاعات، ایران، اعتماد و رادیو و تلویزیون گفتند و در خلال خاطرات از محمد بلوری و مجید رضاییان و … یاد کردند و از مدیریت خوب و شهامت دکتر وردی نژاد بسیار تعریف کردند که ایشان روزنامه نگارانی مثل مسعود بهنود، محمد آقا زاده و … را صدا زدند و در روزنامه ایران مشغول به کار کردند.

این نشست ها که به پیشنهاد جناب دکتر انتظامی، معاون مطبوعاتی وزارت ارشاد، برگزار می شود کاری بسیار ارزشمند است. این جلسات که هر ماه برگزار خواهد شد فرصت خوبی خواهد بود تا از تجربه پیشکسوت های روزنامه نگاری بیاموزیم. تاریخ شفاهی روزنامه نگاری ایران به همت ماهنامه مدیریت ارتباطات و حمایت معاونت مطبوعاتی ارشاد و زیر نظر  استاد سید فرید قاسمی گرداوری می شود.

خبرگزاری جمهوری اسلامی

گزارش شفقنا

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *