در مورد عوامل محیطی روزنامه نگاری ـ کردستان عراق و ایران

Date دوشنبه ۴ اسفند ۱۳۹۳

مقاله موانع رسانه های آزاد در وب سایت مدرسه همشهری در مورد شرایط لازم برای فعالیت رسانه های آزاد از نگاه روزنامه نگاران کردستان عراق برایم جالب بود، چراکه من هم در مورد عوامل محیطی بایسته جهت روزنامه نگاری توانمند کار کرده ام. گویی روزنامه نگاران کردستان عراق سخن از زبان روزنامه نگاران ایرانی گفته اند. آسیب های ناشی از فضای اقتصاد دولتی حاکم بر فضای کسب و کار روزنامه نگاری مورد توجه و تاکید روزنامه نگاران ایرانی بود. اینکه مالکیت های دولتی بر حرفه تاثیر مخرب داشته است. گویی این درد مشترک است اما راه گریز از آن بهشت انگاری رسانه های خصوصی نیست چون وقتی پای صحبت برخی روزنامه نگاران روزنامه های خصوصی نشستم دل پری داشتند. برای نمونه آنها می گفتند مدیران روزنامه های خصوصی در مواقعی که می فروشند هم حقوق بیشتری پرداخت نمی کنند. در واقع، مالکیت خصوصی وقتی معنا دارد که بستر قانونی و فضای گفتمانی متناسبش وجود داشته باشد وگرنه چیزی جز رانت نیست. «رسانه های آزاد» هم اساساً از جنس همین توهم است. مثل خیلی چیزهای دیگر، ما معمولاً بدون شناخت آنچه در برخی کشورهای پیشرفته وجود دارد، شیفته یک توهم ذهنی خود ساخته هستیم. کوتاه سخن اینکه امروز بیش از هر زمان دیگر و بخصوص در آمریکا، نظام تجاری رسانه ای متهم است که دموکراسی را رو به افول برده است. اما ما چون در غبار به سر می بریم، خصوصی سازی و تجاری سازی را بهشت سازی می دانیم و طرفه آنکه برخی روشنفکران مان سینه چاک ترین هواداران سرمایه داری شده اند.
از بعد محیط سیاسی در کار دکتر هیرش رسول مراد آمده است که رسانه های حزبی مانع رسانه های آزاد هستند اما من دیدم که روزنامه نگاران ایرانی اغلب معتقدند تحزب و روزنامه های حزبی به فضای روزنامه نگاری کمک می کند چون فشار سیاسی را از روزنامه ها می کاهد و آنها را از خط مقدم منازعات سیاسی دور می کند.

هیچ پاسخ به “در مورد عوامل محیطی روزنامه نگاری ـ کردستان عراق و ایران”

    نظر دهید

    XHTML: برچسب های مجاز: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>