مستند ایرانگرد

Date دوشنبه ۳۱ فروردین ۱۳۹۴

امشب برنامه ای دیگر از مجموعه متفاوت و دیدنی مستند ایرانگرد پخش شد. آقای قارایی (تهیه کننده) در این برنامه رفته بود در روستایی گویا گمشده، کاملاً دیریاب، بکر و از دسترس امواج رسانه ها دور، با مردمی محروم از هر چیز حتی آب، اما محبوب، آرام و مهمانواز، بواسطه فرهنگی که از کویر سیراب می شد.
در آن سرزمین بکر و بی آب آنها هر ده روز با حدود ۸ لیتر آب استحمام می کردند و خانه های کوچکشان را از درختان خرما می ساختند که می بافتند همچون کفش ها و لحافهایشان.
ایرانگرد گفت طبیعت دوستی و حیوان مدارایی شان ریشه در فرهنگ هندوستان دارد؛ پیدا بود که آیین خوان و خوراک شان هم نسبتی با فرهنگ هند داشت. زیبایی این مستند تنها در بکری طبیعت نبود بلکه در تصویر بی تفسیر و بی سویه ای بود که از فرهنگ بلوچ ارائه می کرد.
راستی سهم قوم و فرهنگ بلوچ در مختصاتی که به عنوان ایران و ایرانی می شناسیم چقدر است؟ کجاست؟
ایران به معنای حقیقی کلمه یعنی آن «مدارا و مروتی» که فرهنگ ها و آیین های اقوام مختلف را کنار هم قرار داده است و این فرهنگ ریشه دار «مدارا و مروت» تنها با حرمت داری این تنوع فرهنگ ها و آیین ها آبیاری می شود. از این منظر است که چنین مستندهایی ارزشمند هستند.


میزان
تیزر مستند ایرانگرد

هیچ پاسخ به “مستند ایرانگرد”

    نظر دهید

    XHTML: برچسب های مجاز: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>