مصاحبه با شفقنا رسانه در مورد پخش نکردن سخنرانی ترامپ

شفقنا رسانه- سمیرا بختیار: دونالد ترامپ، رئیس‌جمهور آمریکا جمعه شب علیه برجام سخنرانی کرد، و پس از آن حسن روحانی به اظهارات او پاسخ داد. شبکه خبر که پیش از این سخنرانی ترامپ در سازمان ملل را در پخش زنده اشتباه ترجمه کرد، این بار پخش زنده نداشت و این سیاست خبری صداوسیما مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت. امید جهانشاهی، مدرس مدیریت رسانه این اقدام صداوسیما را درست نمی‌داند و معتقد است: با وجود شبکه‌های مجازی، فرهنگ و آئین مصرف خبری تغییر کرده است؛ برای همین باید به مخاطب اعتماد کرد. مشکل اصلی صداوسیما این است که برخی مدیران ارشد هنوز تحولات فضای رسانه‌ای را درک نکرده‌اند.

تغییر مصرف خبری به نفع رسانه‌های جدید است

این مدرس مدیریت رسانه درباره‌ی پخش نکردن سخنرانی زنده ترامپ در شبکه خبر به شفقنا رسانه می‌گوید: به نظرم کار بسیار اشتباهی بود چراکه اکوسیستم صنعت رسانه در دنیا در حال تغییر کردن است. زمانی سردبیران رسانه‌های جریان اصلی می‌توانستند درباره پخش خبرها تصمیم‌گیری کنند و درباره این نظر دهند که مردم از چه رویدادی مطلع بشوند یا نشوند. اما امروزه رسانه‌های جدید و اجتماعی اکوسیستم صنعت رسانه را تغییر دادند و یکه‌تازی تلویزیون و روزنامه به پایان رسیده است. تحقیقات نشان داده مخاطب خبر تلویزیونی با شیب ملایمی در حال کاهش است و آنچه در صنعت رسانه شاهد هستیم، تغییر مصرف خبری به نفع رسانه‌های جدید و مبتنی بر اینترنت است.

پخش نکردن سخنرانی ترامپ نادرست بود

او با تأکید بر اصولی که صداوسیما باید رعایت می‌کرد، توضیح می‌دهد: ما در کشور خود می‌بینیم تلگرام و شبکه‌های اجتماعی چگونه توانستند فرهنگ و آئین مصرف خبری را تغییر دهند. از این منظر پخش نکردن سخنرانی ترامپ از تلویزیون کاری کاملاً نادرست بود. سیاست درست این بود که صداوسیما سخنرانی ترامپ را به‌طور کامل و با ترجمه درست پخش می‌کرد. در اینجا باید به این مسئله هم اشاره‌کنم که ترجمه غلط در سخنرانی قبلی ترامپ یک اشتباه بسیار فاحش و بزرگ بود که به اعتبار شبکه خبر و صداوسیما آسیب وارد کرد.

جهانشاهی ادامه می‌دهد: همچنین باید قبل و بعد از سخنان ترامپ، صداوسیما از کارشناسان خبره استفاده می‌کرد تا مردم از سیاست‌های آمریکا بر ضد گفتمان جمهوری اسلامی مطلع شوند. همچنین می‌توانست گلچینی از واکنش‌های مردم در شبکه‌های اجتماعی را پخش می‌کردند که علیه سخنان ترامپ مطرح ‌شده بود و به نظرم بسیار جذاب‌تر از سخنان استدلالی کارشناسان است چون نظر کارشناسان معمولاً بر اساس منطق و سیاست است اما جملات مردم در شبکه‌های اجتماعی عاطفی‌تر و جذاب‌تر است.

سخنرانی رئیس‌جمهور بلافاصله بعد از ترامپ، بسیار هوشمندانه‌ بود

او با ابراز این عقیده که راه مقابله با آمریکا پخش نکردن سخنان ترامپ نیست، بیان می‌کند: صداوسیما می‌تواند در زمان پخش سخنرانی از زیرنویس‌هایی استفاده کند که نشان بدهد صحبت‌های ترامپ کاملاً در جهت ضد گفتمان جمهوری اسلامی است. البته سخنرانی رئیس‌جمهور بلافاصله بعد از صحبت‌های ترامپ، بسیار اقدام هوشمندانه‌ای بود که از سوی تیم دولت انجام گرفت و خوب هم توانست پاسخگو باشد. ما باید یادمان باشد دشمنی آمریکا با گفتمان جمهوری اسلامی، مربوط به امروز و دوران ترامپ نیست و از آغاز انقلاب اسلامی وجود داشته و ادامه خواهد داشت. اگرچه صحبت‌های ترامپ بسیار صریح‌تر در بیان عداوت و دشمنی اما راه مقابله با او باید با در نظر گرفتن تحولات اکوسیستم صنعت رسانه باشد.

جهانشاهی افزود: ما باید با استفاده از ظرفیت‌های موجود به مقابله دست بزنیم. این ظرفیت بی‌شک در استفاده از رسانه‌های مبتنی بر اینترنت است و پخش نکردن سخنان ترامپ و بدتر از آن ترجمه غلط نتیجه خوبی برای ما نخواهد داشت.

مشکل صداوسیما حساسیت‌های فرهنگ عمومی نیست

برخی معتقدند توجه به حساسیت‌های مورد نظر برای مخاطب ایرانی می‌تواند دلیل پخش نکردن این سخنرانی باشد اما جهانشاهی پاسخ می‌دهد: برآیند کلی جامعه ما این است که مردم کاملاً نسبت به مسائل سیاسی آگاه هستند و قرار نیست در مواجهه با سخنان ترامپ رویکرد خاصی بگیرند. مردم کاملاً از دشمنی این کشور مطلع هستند و می‌دانند خیلی از اتهامات ترامپ درباره‌ی ایران نادرست است. برای همین باید به مخاطب اعتماد کرد. همچنین اگر به دبیران و خبرنگاران جوان صداوسیما اعتماد بشود، آن‌ها خیلی خوب می‌توانند از ابزارهای مختلف مثل زیرنویس و درست کردن کلیپ و میزگردهای کارشناسان برای مقابله با حرف‌های ترامپ استفاده کنند.

این مدرس مدیریت رسانه در پایان انتقاد می‌کند: مشکل صداوسیما حساسیت‌های فرهنگ عمومی نیست. برخی مدیران ارشد خبر هنوز تحولات فضای رسانه‌ای را درک نکردند. من معتقدم کارنامه آمریکا در حمایت از کشورهای دیکتاتوری به‌قدری عیان و روشن است که ما نباید واهمه داشته باشیم سخنان ترامپ مشکلی در کشور ایجاد کند.

لینک مصاحبه

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *