«آقای رییس جمهور ما متهم می کنیم»

امسال دومین بار است که شهر من یزد بر سر زبانهاست. اینبار به خاطر مساله «سپنتا نیکنام»، عضو زردشتی شورای شهر که حالا به حکم قانونی که به فقهای شورای نگهبان مجوز می دهد در هر قانونی که خلاف شرع تشخیص می دهند، «ورود کنند» به مرخصی اجباری رفته و شاید از شورا اخراج شود.
پیشتر یزد به خاطر ثبت جهانی در یونسکو به عنوان شهر خشتی تاریخی بر سر زبان ها افتاده بود. شهر بادگیرها و قنات ها، شهر سازش با کم آبی و سوز آفتاب؛ شهر شب های پرستاره و افق های بلند، شهر آشتی و آرامش؛ شهری که میوه تمدن کویر است که اساس و عصاره آن مدارا و مروت است. مدارا و مروت جان آسمان پرستاره و آن افق های بلند است. مدارا و مروت روح ایران است.
اینکه مردم نسبت به این مساله دغدغه دارند به خاطر ضدیت آن با روح فرهنگ اصیل و ریشه دار ایرانی «مدارا و مروت» است. مردم و نه تنها مردم یزد، بلکه عموم مردم به معنای کامل کلمه نسبت به این «مساله» متوجهند و شاید بیش از همه مردمی که ایمان دارند «رای مردم حق الناس» است.
امروز وظیفه روزنامه نگاران، اساتید، هنرمندان و در یک کلمه همه روشنفکران است که پاسدار ریشه و روح ایرانی یعنی مدارا و مروت باشند.
روزگاری در فرانسه افسری به نام دریفوس که بیگناهیش بعدها اثبات شد، در مظان اتهام بود. امیل زولا رمان نویس بزرگ و مشهور آن زمان با نوشتن یادداشت «آقای رییس جمهور من متهم می کنم» همه توجه ها را به این پرونده جلب کرد. امروز اگر به دلایلی شاعر دوران و نویسندگان عصر وجود ندارند اما به مدد شبکه ها، مردم کاربران کار بلدند. پس اینبار «آقای رییس جمهور ما متهم می کنیم»

مساله دریفوس

ثبت جهانی یزد

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *