مساله «مدیریت بحران» نیست

اول بار نبوده و دفعه آخر هم نیست. تا معیارها همین است، همین مسیر خواهد بود. دی ماه ۹۲ که حریق در واحد تولیدی پوشاک در طبقه پنجم ساختمانی در خیابان جمهوری باعث شده بود دو زن شاغل خود را به پایین پرت کنند، همه از مدیریت بحران و ضعف در عملکرد امدادرسانی گفتند و نوشتند و اما دلیل اصلی اش این بود که بودجه کافی نداشت آتش نشانی که نبردبانش سالم باشد و تشکش به موقع. نبردبان نقص فنی داشت.
در فاجعه پلاسکو هم معلوم شد که آتش نشانی امکاناتی برای خدمات رسانی مناسب ندارد که بعد از مرگ سهراب های وطن، خبر از نوش دارو دادند: تخصیص بودجه برای نوسازی و تجهیز آتش نشانی.
حالا دوباره با این برف، همان قصه «مدیریت بحران» شنیده می شود که چرا ملت در راه های قم و کرج و … ماندند. نه، مساله ضعف مدیریت بحران نیست. مساله این است که خدمات رسانی به مردم چقدر مهم و در اولویت است.
اینکه آتش نشانی و اورژانس و راه داری و سازمان های از این دست معمولاً ضعف امکانات و تجهیزات و بودجه و مدیریت دارند و این خودش را همیشه حتی با بارش برف نشان می دهد به خاطر این است که اساساً خدمات رسانی به مردم معیار اصلی نیست. اینکه در سرمای زمستان کرمانشاه، مردم در چادر می خوابند با کودکانی که شاید تلف شدنشان از سرما در اخبار منعکس شود یا نشود به خاطر این است که معیار خدمت به مردم نیست. بودجه برای راه داری کم است به همان دلیل که برای کانکس کم است. مساله «مدیریت بحران» نیست، مردم مساله نیستند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *