در حسرت اعتماد از دست رفته

به بهانه تلنگر زدن است عکسهایی از مردم ترکیه که دارند دلار می فروشند برای حمایت از واحد پولشان. این عکسها که این روزها پر شده در تلگرام حرص آدم را بدجور در می آورد.
ما مردم یاد بگیریم! مردمی که هشت سال جنگ تحمیلی ساده زندگی کردند و به سادگی هرچه داشتند را تقدیم جبهه ها کردند. آنها که مردم ترکیه را نشانمان می دهند یادشان رفته همین دیروز مردم چه کردند در زلزله سرپل ذهاب. از محروم ترین شهرها موج کمکها روانه بود. تصاویر زیبای قدردانی مردم منطقه کنار جاده های شلوغ و پرترافیک کمکهای مردمی در راه مناطق زلزله زده نشان می دهد که این ملت همچون روزهای جنگ چقدر پای کار هستند. اتفاقا آنها که می خواهند بدانند چرا مردم دلارشان را مثل مردم ترکیه به فروش نمی گذارند باید به این فکر کنند که چه بر سر اعتماد عمومی آمده است که مردم حتی کنسرو لوبیا دست نهادهای دولتی نمی دادند و با ماشین شخصی شان به مناطق زلزله زده می رفتند.
پاسخ البته روشن است. چون تردید داشتند اگر به نهادهای دولتی بسپارند این کمکها به دست مردم کشور خودمان می رسد. صدقات و خدمات در جیبوتی و بولیوی و اوگاندا و نیجریه و یمن و ونزوئلا و … بر کسی پوشیده نیست. استقبال مردم از حسابهای اعلام شده از سوی افراد چهره برای واریز کمکهای نقدی هم ریشه در همین داشت. حمایت کردن از واحد پول ملی را نمی توان از مردمی توقع داشت که به فساد اداری و مالی و میزان اختلاسها و بی کفایتی معترضند.

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *