سنخ‌شناسی وبلاگ‌های روزنامه‌نگاری

اين مطلبي است خواندني كه نویسندگان آن دیوید دومینگو و آری‌ هینون ‌هستند و من ترجمه اش كرده بودم براي وب سايت همشهري:

 

 

برخلاف موسسات رسانه‌ای، همه وبلاگ‌ها وانمود نمی‌کنندکه روزنامه‌نگاری می‌کنند یا با رویدادهای جاری مرتبط هستند. در حقیقت، اکثر وبلاگ‌ها شخصی‌اند و محتوای آنها بیانگر احساسات و تجربیات نویسنده است. طبق تحقیقات موسسه پیو ‌(PEW) فقط ۳۴ درصد از بلاگرهای امریکایی، وبلاگ‌‌های خود را نوعی روزنامه‌نگاری تلقی می‌کنند، اما همان گونه که لاسیکا ‌(Lasica) اظهار می‌دارد، هر بلاگری که اتفاقی را شاهد بوده و شرح یا تحلیل می‌کند، در‌حقیقت، متعهد به روزنامه‌نگاری است. علاوه بر‌این، پس از‌اینکه وبلاگ‌ها در موسسات رسانه‌ای مطرح شدند و سخن ‌‌‌پراکنی کردند، بعضی از روزنامه‌نگاران آنها را به‌عنوان راهی جدید و آزادتر برای ارتباط با مخاطبین‌شان پذیرفتند. درپی‌آن، شرکت‌‌های رسانه‌ای نیز خودشان به بهره‌ برداری از‌این روش به‌عنوان نوعی روزنامه‌نگاری و به‌عنوان فضایی برای همکاری و مشارکت کاربران پرداختند.

اگرچه نوشته‌‌های بلاگرها درباره رویدادهای جاری در مقایسه با انتشارات حرفه‌ای روزنامه‌نگاری متفاوت است، اما معتقدیم که این گروه متفاوت وبلاگ‌ها که بعضی از آنها توسط عموم مردم‌، بعضی توسط روزنامه‌نگاران حرفه‌ای و بعضی دیگر توسط موسسات رسانه‌ای ‌ایجاد شده‌اند، چیزی مشترک دارند که لقب “وبلاگ روزنامه‌نگاری” برای آنها را توجیه می‌کند. گرچه ممکن است که بلاگر‌ها روش مرسوم روزنامه‌نگاری را دقیقا مراعات نکنند، اما‌ این وبلاگ‌ها تلاش دارند رویدادهای جاری را جمع آوری، تحلیل و تفسیر کنند یا نقطه نظر خودشان دربار‌ه این رویدادها را به مخاطبان خود انتقال دهند و بدین صورت، عملکرد اجتماعی مشابه با موسسات رسانه‌ای داشته باشند.

درابتدا، وبلاگ‌‌های خبری را با طبقه‌بندی بر حسب رابطه‌شان با موسسات رسانه‌ای، مورد بررسی قرار می‌دهیم. بنابراین از یک طرف وبلاگ‌‌هایی داریم که توسط مردم خارج از شرکت‌‌های رسانه‌ای تولید شده‌اند ‌(وبلاگ‌‌های شهروندان) و در طرف دیگر، وبلاگ‌های حاوی نوشته‌‌های رسانه‌ای که توسط روزنامه‌نگاران حرفه‌ای تولید شده‌اند ‌(وبلاگ‌‌های رسانه‌ای). در بین‌این دو، وبلاگ‌‌های مخاطبین قرار دارد؛ مخاطبین می‌ توانند آنها را از طریق امکانات رسانه‌ای فراهم شده تولید کنند. نوع دیگر، وبلاگ‌های شخصی روزنامه‌نگاران است که خارج از موسسات خبری‌شان ‌ایجاد کرده‌اند.

 

 

ادامه مطلب

 

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *